2020 NASCAR Cup Series Spring Martinsville Race Page

Martin Truex Jr. reușește prima victorie din 2020 la Martinsville: Martin Truex Jr. a câștigat miercuri seară a doua sa cursă consecutivă pe Martinsville Speedway, ajungând în cele din urmă la o victorie de 4,232 secunde în fața unui trio super competitiv de mașini Team Penske în cursa Blue-Emu Maximum Pain Relief 500. Comparativ cu victoria sa dominantă de pe circuitul de jumătate de milă din toamna trecută (a condus 464 din cele 500 de tururi), Truex a trebuit să negocieze și să își croiască drum în față de data aceasta. „Am lucrat mult timp pentru a încerca să ne dăm seama cum funcționează acest loc și am încercat să ne descurcăm”, a declarat Truex, care conduce Toyota Camry nr. 19 de la Joe Gibbs Racing.(6-10-2020)

#19-Martin Truex, Jr. a câștigat cursa Blue-Emu Maximum Pain Relief 500 NASCAR Cup Series pe Martinsville Speedway. Victoria este prima sa victorie din acest an, a doua victorie la Martinsville și a 27-a victorie din carieră.
Pole sitter #12-Blaney a terminat pe locul 2, urmat de #2-Keselowski, #22-Logano, #9-Elliott, #88-Bowman, #21-DiBenedetto, #24-Byron, #1-Busch, și #48-Johnson.
Truex l-a depășit pe Keselowski pentru a prelua conducerea cu 130 de tururi rămase și nu a mai privit înapoi, câștigând cu mai mult de 4 secunde.
Cursa a fost prima cursă de Cup desfășurată pe timp de noapte pe Martinsville Speedway.
Etapa 1 a fost câștigată de #22-Logano. Etapa 2 a fost câștigată de #48-Johnson.
Au existat 14 schimbări de conducere între 8 piloți și 7 atenționări pentru 52 de tururi cu steag galben.
Viteza medie a cursei a fost: 77.378mph.
Vezi detaliile cursei la: Rezultatele cursei, clasamentul pe puncte al piloților, clasamentul pe puncte al proprietarilor, raportul cumulativ, raportul de penalizare.

Schemele de vopsea de la Martinsville

Fapte rapide ale cursei – Martinsville:
Martin Truex Jr. a câștigat cea de-a 71-a ediție anuală a cursei Blue-Emu Maximum Pain Relief 500, a 27-a sa victorie, a 104-a victorie, al 104-lea top cinci și al 211-lea top 10 în 524 de curse din NASCAR Cup Series.
Aceasta este prima sa victorie și a șasea clasare în top 10 în 2020.
Aceasta este a doua sa victorie și a 13-a clasare în top 10 în 29 de curse pe Martinsville Speedway.
Ryan Blaney (al doilea) a obținut a cincea clasare în top 10 în nouă curse pe Martinsville Speedway. Este a cincea sa clasare în top 10 în 2020.
Brad Keselowski (al treilea) a obținut a 15-a clasare în top 10 în 21 de curse la Martinsville Speedway.
Tyler Reddick (al 16-lea) a fost cel mai bine clasat debutant.
Este a noua oară când un pilot al unei Toyota a câștigat în NASCAR Cup Series la Martinsville Speedway.
Aceasta este a 11-a victorie pentru Joe Gibbs Racing la Martinsville Speedway.

16) #24-William Byron, 254, -198
Vezi clasamentul pe puncte al piloților și clasamentul pe puncte al proprietarilor.

Mașini în spate: #51-Gase (nu a trecut de 5 ori inspecția de dinaintea cursei)

Selecții la boxe: S-au făcut selecțiile boxelor pentru cursa Blue-Emu Maximum Pain Relief 500 NASCAR Cup Series de la Martinsville Speedway.
Posturile au fost alese în funcție de rezultatele cursei din Atlanta.
Câștigătorul cursei din Atlanta #4-Harvick a ales boxa 1.
Finalizatorul de pe locul 2 de la Atlanta #18-Busch a ales boxa 22, cu o deschidere în fața ei.
Vezi toate alegerile pentru boxe pe tabelul Pit Stall.(6-9-2020)

Crew Rosters

#12-Ryan Blaney va pleca din pole position pentru cursa Blue-Emu Maximum Pain Relief 500 NASCAR Cup Series de la Martinsville Speedway.
#10-Almirola va pleca al doilea, urmat de #22-Logano, #14-Bowyer, #19-Truex, #2-Keselowski, #18-Busch, #88-Bowman, #1-Busch și #4-Harvick.
Aliniația a fost stabilită prin tragere la sorți pe baza punctelor proprietarilor.
Veziți întreaga linie de start a cursei Blue-Emu Maximum Pain Relief 500.(6-8-2020)

Note de laGoodyear Tire Notes

Lista de înscrieri pentru cursa Blue-Emu Maximum Pain Relief 500 NASCAR Cup Series de pe Martinsville Speedway este afișată, 39 de echipe/piloți sunt înscriși.
Câțiva dintre piloții înscriși includ: #7-Sorenson, #27-Yeley, #51-Gase, #53-David Starr, #66-Hill, #77-Smithley, #78-McLeod.
Din moment ce sunt înscrise 39 de mașini, toți piloții vor face cursa.
Vezi lista completă a înscrierilor pe Lista de înscrieri (pdf)

Selecția la boxe:

• Ordinea se bazează pe poziția de sosire din cursa din 7 iunie de la Atlanta, urmată de noile înscrieri în ordinea punctelor.

Lista de start:

• Posturile 1-12: Tragere la sorți aleatorie din echipele charter de pe aceste poziții în puncte de proprietar
  • Posturile 13-24: Random draw from charter teams in those positions in owner points
  • Positions 25-36: Random draw from charter teams in those positions in owner points
  • Positions 37-40: Open teams in order of owners points