Câștigători și învinși la Martinsville

Câștigători

Martin Truex Jr. – Nu mai câștigase o cursă de Cupă pe un circuit scurt până în acest sezon. Acum a câștigat trei din cele șase curse pe circuite scurte din acest an. Și a câștigat duminică într-o manieră dominantă, conducând 464 din cele 500 de tururi.

William Byron – Nu terminase mai bine de locul 13 în acest sezon în niciuna dintre cursele pe un circuit scurt, dar Martin Truex Jr. a spus că văzând mașina cu nr. 24 în spatele său în finalul cursei l-a făcut să se gândească la Jeff Gordon conducând acea mașină.

Matt Crafton – A terminat pe locul 25 înlocuindu-l pe Matt Tifft, care a suferit o problemă medicală sâmbătă și a fost acasă duminică. Mașina lui Tifft a terminat pe locul 25 în patru din ultimele cinci curse.

David Ragan – A terminat al 11-lea la Martinsville, un record al sezonului.

Încheietori

Chase Elliott – A fost pus în situația de a câștiga aproape obligatoriu în runda precedentă din cauza unei defecțiuni la motor la Dover. A avansat cu greu și a deschis această rundă având o defecțiune la motor în antrenamentele de sâmbătă și o punte ruptă în cursa de duminică, terminând pe locul 36. Întrebat despre îngrijorarea sa cu privire la problemele mecanice din ultimele săptămâni: „Sunt îngrijorat.”

Jimmie Johnson – Locul nepotrivit la momentul nepotrivit și nu a putut evita mașina lui Aric Almirola. Rezultatul este că a terminat pe ultimul loc.

Clint Bowyer – A rulat bine până când diverse probleme l-au lăsat cu un loc 35.

Membrii echipei sărind la bătaie – Joey Logano a fost supărat pe Denny Hamlin pentru contactul dintre cei doi la sfârșitul cursei de duminică și a mers să vorbească cu Hamlin despre asta. Nemulțumit de reacția lui Hamlin, Logano l-a împins pe Hamlin, declanșând o încăierare pe pit road care a implicat ambele echipe. Una este ca membrii echipei să își protejeze șoferul, alta este să se ia după celălalt pilot.