Chase Elliott conduce la Bristol, obține prima victorie în NASCAR All-Star Race

Cel mai popular pilot al sportului, Chase Elliott, a obținut prima sa victorie în NASCAR All-Star Race miercuri seară la Bristol Motor Speedway – reușind să-l țină în frâu pe campionul în exercițiu al NASCAR Cup Series, Kyle Busch, în ultimele tururi.

Elliott a condus 60 din cele 140 de tururi în drumul spre câștigul de 1 milion de dolari. El și tatăl său, Bill Elliott, se alătură combinației tată-fiu, Dale Earnhardt și Dale Earnhardt Jr., care au câștigat expoziția All-Star din mijlocul sezonului din acest sport. Interesant este faptul că Bill a câștigat cursa atunci când aceasta a avut loc în Atlanta, iar victoria lui Chase a avut loc la Bristol, Tennessee – acestea sunt singurele două ocazii în care evenimentul a avut loc pe o altă pistă decât Charlotte Motor Speedway.

RELATED: Rezultate oficiale | DiBenedetto câștigă Open | Magazin pentru echipament Elliott

Chiparul nr. 9 al lui Chase Elliott de la Hendrick Motorsports Chevrolet a preluat un avans convingător pe alocuri în a doua jumătate a evenimentului de 140 de tururi, dar în cele din urmă a trebuit să țină piept unui Busch care se încarcă puternic, care încă mai caută să ridice primul său trofeu de cursă din sezonul 2020. Diferența de victorie dintre ei a fost de doar 0,418 secunde.

Liderul clasamentului piloților din acest sezon, Kevin Harvick, a terminat al treilea, urmat de Brad Keselowski de la Team Penske și de câștigătorul Daytona 500 din 2020, Denny Hamlin. Ryan Blaney, care a condus un număr record de 72 de tururi în cursă, a terminat al șaselea. Joey Logano, Alex Bowman, Aric Almirola și Martin Truex Jr. au completat topul 10 în ordine.

Victoria lui Elliott a fost extrem de populară chiar și pentru numărul limitat de fani care au avut voie să asiste personal la cursă, iar aceștia au sărbătorit prin aplauze la adresa tânărului de 24 de ani.

RELATE: Vedeți fiecare câștigător al cursei All-Star Race | Uitați-vă înapoi la vicecampionii de la All-Stars

„Oh, Doamne, nu există un sentiment ca acesta, nimic nu se compară cu asta”, a spus un Elliott zâmbitor după ce a urcat din Chevrolet-ul său. „Bristol este o atmosferă electrizantă, spre deosebire de orice alt loc în care mergem. Vom sărbători asta cu siguranță.

„Nimic nu se compară cu Bristol. Nu există nimic ca luminile de aici. Nimic nu se compară cu cursele de aici. Nu am câștigat niciodată aici – ce cursă să o fac. Doar foarte mândru de echipa noastră în seara asta și de revenire. … Toate acele șepci și tricouri cu nr. 9 din tribune – îmi place să le văd.”

NASCAR a încercat câteva idei inovatoare și aparent bine primite la cursa fără puncte, inclusiv echiparea mașinilor cu lumini care ofereau o strălucire subterană și, de asemenea, un nou format pentru restarturi care permitea șoferilor să aleagă banda pe care o preferă – afară sau înăuntru.

PRIMULĂ ORĂRITURĂ: Vedeți luminile underglow pe pista de la Bristol

Cercetarea s-a rezumat totuși doar la cai putere de modă veche și la vechea strategie între cei 20 de piloți care au câștigat poziții în cursă.

„Încercăm din greu și alergăm bine, dar părea că am fost împotmoliți pe locul 10 pentru o mare parte din cursa din această seară și ultimele două ajustări ne-au ajutat cu adevărat”, a spus Busch. „Adam (Stevens) a făcut o treabă grozavă ajutând mașina și făcând-o mai bună.

„Am avut un restart bun și am urcat de pe locul 12 până pe locul cinci (în ultima etapă de 15 tururi), așa că a fost un bonus uriaș pentru noi să obținem acea poziție pe pistă. În general, trebuie doar să continui să lupt. Cred că sunt cam patru, cinci, șase locuri doi în acest an, ce să faci? Trebuie doar să continui să mergi mai departe.”

Locul al nouălea al lui Almirola a fost cel mai bun dintre piloții care s-au calificat pentru NASCAR All-Star Race prin câștigarea unei etape în NASCAR All-Star Open de pe circuit mai devreme miercuri. William Byron a avansat, de asemenea, cu o victorie de etapă în Open, iar Matt DiBenedetto a luat acasă steagul în carouri în Open – prima sa victorie în acest eveniment care nu plătește puncte. Clint Bowyer a obținut o poziție pe grila de start prin câștigarea votului fanilor.

Seria NASCAR Cup Series își reia sezonul regulat duminică, pe Texas Motor Speedway, cu cursa O’Reilly Auto Parts 500. Acoperirea începe la ora 2 p.m. ET pe NBCSN, PRN și SiriusXM NASCAR Radio.

Nota: Chevrolet-ul nr. 9 al lui Chase Elliott de la Hendrick Motorsports a trecut de inspecția NASCAR de după cursa de la Bristol Motor Speedway.