Explained: De ce victoria lui Medvedev la ATP Tour Finals nu semnalează încă o schimbare de gardă în tenis

Duminică, Daniil Medvedev l-a învins pe Dominic Thiem cu 4-6, 7-6 (2), 6-4 pentru a ridica trofeul de final de an, devenind al cincilea jucător din tot atâția ani care câștigă turneul pentru prima dată.

• Scris de Gaurav Bhatt, Editat de Explained Desk | New Delhi |
  • Updated: November 24, 2020 2:47:48 pm

Daniil Medvedev din Rusia ține trofeul câștigătorilor după ce l-a învins pe Dominic Thiem din Austria în finala meciului de tenis ATP World Finals la turneul de tenis ATP World Finals de la arena O2 din Londra, duminică, 22 noiembrie 2020. (AP)

Încă un ATP Tour Finals, încă un câștigător debutant. Duminică, Daniil Medvedev l-a învins pe Dominic Thiem cu 4-6, 7-6 (2), 6-4 pentru a ridica trofeul de final de an, devenind al cincilea jucător în tot atâția ani care câștigă turneul pentru prima dată.

În timp ce Andy Murray era un om făcut când a câștigat în 2016, campionii de atunci – Grigor Dimitrov, Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas și acum Medvedev – au declanșat în mod inevitabil discuții despre schimbarea gărzilor și speranța unei noi ordini mondiale.

De data aceasta, hype-ul este dublu. În timpul fazei grupelor, nu numai că campionul Medvedev i-a învins săptămâna aceasta pe Novak Djokovic și pe Rafael Nadal, dar a făcut-o și al doilea clasat, Thiem.

Rezultatele însă nu au venit din senin. Medvedev a câștigat acum trei din ultimele patru întâlniri cu Djokovic. Și în timp ce victoria de sâmbătă în fața lui Nadal a fost prima a rusului, el l-a împins pe spaniol la trei seturi la Londra anul trecut și la cinci în finala US Open.

Thiem l-a învins și el pe Djokovic de trei ori în ultimele patru meciuri. Toate cele patru confruntări s-au întins până la seturi decisive, iar singura înfrângere a austriacului a venit în finala Australian Open din ianuarie. Împotriva lui Nadal, el are 6-9 la general, cu victorii pe hard indoor și outdoor, precum și pe zgură, în ultimii doi ani.

Este cu adevărat surprinzător atunci că cei mai buni jucători din circuitul masculin au pierdut în fața jucătorilor de pe locurile trei și patru? Și ce spun mai exact câștigarea titlului de către Medvedev și al doilea loc doi al lui Thiem despre viitorul tenisului?

Daniil Medvedev din Rusia face un gest către o cameră de televiziune după ce a câștigat mingea de meci împotriva lui Dominic Thiem din Austria în timpul meciului lor de tenis din finala de simplu din cadrul turneului de tenis ATP World Finals. (AP)

Unde se încadrează turneul?

Jucat din 1970, turneul de sfârșit de an a trecut prin mai multe revizuiri; și anume „Masters Grand Prix”, „ATP Tour World Championships”, „Tennis Masters Cup”, „World Tour Finals” și acum ATP Finals. Cu toate acestea, conceptul a rămas în mare parte consecvent. Cei mai buni opt jucători converg într-un fel de final de sezon, iar un campion neînvins poate încasa premii în valoare de 1.564.000 de dolari și 1.500 de puncte în clasament.

Roger Federer spune că va merge pe Lună pentru a juca finala turneului. Djokovic îl numește „cel mai provocator turneu al anului sau al sezonului”, deoarece „ne face pe toți să intrăm în acest mod competitiv imediat, de la primul punct”. Dar, în ciuda tenisului de mare intensitate și a unei pleiade de vedete, turneul nici măcar nu este considerat al cincilea Slam – această distincție este rezervată Mastersului de la Indian Wells – și este plasat, în general, între Grand Slamuri și titlurile Masters în ceea ce privește prestigiul.

Victoriile lui Thiem în fața lui Nadal și Djokovic, victoria lui Medvedev în fața spaniolului au fost confruntări extrem de competitive, atrăgând laude din partea veteranilor învinși. Dar acestea au fost totuși meciuri de trei seturi. În lumea celor mai bune cinci meciuri de Grand Slam, tenisul masculin tânjește după lovituri de departajare.

De asemenea, jucătorii de top sunt în declin fizic, dacă nu și psihic, se epuizează până în noiembrie. Firul narativ proeminent în această săptămână a fost dacă Nadal va fi capabil să câștige prima sa finală de turneu. Jucătorul în vârstă de 34 de ani a participat la zece finale de turneu, terminând de două ori pe locul al doilea, în 2010 și 2013. De șase ori, însă, Nadal s-a calificat pentru eveniment, dar s-a retras după eforturi solicitante pe parcursul unui an.

Formul tur-retur și faptul că un jucător poate pleca cu un titlu în ciuda unei înfrângeri timpurii, disociază, de asemenea, evenimentul de mizele de tip „do-or-die” din alte evenimente.

Explicat de asemenea | De ce vrea Djokovic doar trei seturi la Grand Slamuri?

Coronarea, semn al lucrurilor care vor urma… sau doar un alt titlu?

Federer și Djokovic au folosit majoritatea titlurilor de la sfârșitul anului ca mijloc de a sublinia dominația. Federer a câștigat cele șase titluri de la Tour Finals între 2003 și 2011, la vârful puterii sale. Parcursul lui Djokovic din 2012 până în 2015 a adăugat greutate candidaturii sale la titlul de GOAT. Dar primele lor victorii au fost o încoronare prelungită. Djokovic a câștigat primul său Grand Slam la Australian Open 2008 și a demonstrat că nu este un one-hit-wonder cu triumful din finala din același an. În mod similar, în 2003, Federer a câștigat primul său titlu de Grand Slam la Wimbledon și turneul final.

„Calificarea pentru Tennis Masters Cup (în acel an) a fost o afacere uriașă”, a declarat Federer pentru site-ul ATP. „Mi-a deschis convingerea că îi pot învinge pe cei mai buni jucători de baschet de pe linia de fund. 2003 a fost un adevărat turneu de descoperire pentru mine la acea vreme.”

„Nu știu dacă am potențialul de a mă îmbunătăți, dar sunt mulțumit dacă pot menține acest nivel”, declarase Federer reporterilor. 📣 Express Explained is now on Telegram

Comparați asta cu ultimii cinci câștigători. Murray era deja de trei ori campion de Grand Slam când a câștigat titlul de final de an în 2016. Anul următor, luptele sale cu accidentările s-au înrăutățit, iar britanicul nu a mai câștigat un turneu major de atunci. Dimitrov, Zverev și Tsitsipas nu și-au susținut încă triumfurile cu un succes la Major. Ceea ce nu înseamnă că trebuie să discrediteze victoria lui Medvedev.
Tânărul de 24 de ani este un personaj combativ care nu se teme să își antagonizeze adversarii și mulțimile sau să schimbe planurile de joc. Confruntat duminică cu un jucător de bază de top în Thiem, Medvedev a perturbat fluxul adversarului său și a scurtat punctele. Între timp, Thiem a dat deja lovitura cu titlul de la US Open în acest an și se pare că va continua pe această cale în anii următori.

Cercetarea lor în finala turneului ar putea să le dea un impuls și încredere în sine, dar nu este un indicator al calității.

Nu ratați de la Explicat | Barack Obama și baschetul: În viața sa și în cartea sa

📣 The Indian Express este acum pe Telegram. Faceți clic aici pentru a vă alătura canalului nostru (@indianexpress) și rămâneți la curent cu cele mai recente titluri

Pentru toate cele mai recente știri Explicat, descărcați Indian Express App.

• The Indian Express website has been rated GREEN for its credibility and trustworthiness by Newsguard, a global service that rates news sources for their journalistic standards.