14 reps
All values from NFL Combine

Seattle SeahawksEdit

2012 seasonEdit

Kearse was signed by the Seattle Seahawks as an undrafted free agent on April 28, 2012. el și-a făcut debutul în NFL pe 4 noiembrie și a avut o recepție de șase yarzi împotriva celor de la Minnesota Vikings. El a apărut în șapte meciuri ca debutant pentru Seattle în 2012, terminând cu trei capturi pentru 31 de metri și jucând în echipele speciale. Kearse a suferit o intervenție chirurgicală LASIK în timpul intersezonului pentru a-și îmbunătăți vederea.

Sezonul 2013Editură

În timpul sezonului 2013, într-un meci din săptămâna 1 împotriva celor de la Carolina Panthers, Kearse a prins o pasă de eseu de 43 de yarzi de la fundașul Russell Wilson, la sfârșitul sfertului patru, pentru a-i ridica pe cei de la Seahawks la un scor de 12-7. Scorul a fost primul din cariera profesionistă a lui Kearse.

În meciul din săptămâna 5 împotriva celor de la Indianapolis Colts, Kearse a avut o recepție de 28 de yarzi pentru un eseu și a blocat o lovitură de pedeapsă care a dus la un safety în înfrângerea cu 34-28. În săptămâna 10 împotriva celor de la Atlanta Falcons, el a marcat un eseu de 43 de yarzi după un joc capcană când Marshawn Lynch a aruncat mingea înapoi la Russell Wilson în victoria cu 33-10. În 2013, Kearse a jucat 15 meciuri, cu 346 de metri primiți și 4 eseuri.

În meciul de campionat NFC din 2013, pe 19 ianuarie 2014, împotriva rivalului de divizie San Francisco 49ers, Kearse a prins o pasă de eseu de 35 de metri de la Wilson. Seahawks a câștigat în cele din urmă meciul cu 23-17 și a avansat la Super Bowl XLVIII. În timpul Super Bowl împotriva celor de la Denver Broncos, Kearse a avut patru recuperări pentru 65 de metri, inclusiv o recuperare pentru eseu de 23 de metri în al treilea sfert, rupând patru placaje pentru a ajunge în zona de final. Seahawks au câștigat cu 43-8, oferindu-i lui Kearse și echipei prima victorie la Super Bowl din istoria francizei.

Sezonul 2014Edit

În sezonul regulat din 2014, Kearse a jucat 15 meciuri, cu 537 de metri primiți și un touchdown. În săptămâna 5, împotriva celor de la Washington Redskins, el a prins singurul său touchdown al sezonului în victoria cu 27-17.

În săptămâna 3, într-o revanșă a Super Bowl XLVIII împotriva celor de la Denver Broncos, Kearse a dat prima pasă din cariera sa în NFL, o pasă de 17 yarzi către Russell Wilson, în victoria cu 26-20 din prelungiri.

Într-un meci de playoff din 2014 din NFC Divisional Round împotriva celor de la Carolina Panthers, Kearse și-a continuat seria de prinderi de eseuri în meciurile din postsezon cu o prindere și o alergare de 63 de yarzi în al doilea sfert, prinzând mingea cu o singură mână. El avea să mai prindă alte două pase în timpul meciului, fiecare pentru 33 de yarzi, și a fost liderul tuturor recepționerilor cu 129 de yarzi primiți din cele trei prinderi. Seahawks a câștigat cu 31-17 și a avansat în campionatul NFC.

În meciul din 2014 din campionatul NFC împotriva celor de la Green Bay Packers, Kearse a prins singura sa finalizare, un eseu de 35 de yarzi în prelungiri care a adus victoria lui Seattle cu 28-22, după ce a fost condusă cu 16-0 la pauză. Victoria i-a trimis pe cei de la Seahawks la Super Bowl pentru al doilea an consecutiv. Kearse fusese ținta a cinci aruncări mai devreme în meci, primele patru fiind interceptate (două dintre ele au fost date cu vârf și îndesat de Kearse), iar a cincea a fost incompletă. A fost al patrulea meci consecutiv din postsezon în care Kearse a prins o pasă de eseu.

În ultimul minut al Super Bowl XLIX, Kearse a prins mingea după ce o pasă a lui Wilson a fost înclinată de fundașul Malcolm Butler, iar mingea a ricoșat de patru ori pe corpul lui Kearse înainte ca acesta să o fixeze. Jocul părea să fie un remake al lui Helmet Catch. Cu toate acestea, Malcolm Butler l-a interceptat pe Wilson pe linia porții cu mai puțin de 30 de secunde înainte de final, zădărnicind astfel șansa celor de la Seahawks de a câștiga al doilea campionat consecutiv, aceștia pierzând în fața celor de la Patriots cu 28-24.

Sezonul 2015Edit

În sezonul 2015, Kearse a prins opt pase pentru 76 de metri în meciul de deschidere a sezonului, pierdut cu 34-31 în prelungiri la St. Louis împotriva celor de la Rams, stabilind un nou record de recepții într-o singură partidă (depășind recordul său anterior de cinci). În săptămâna 5, în Cincinnati, Kearse a prins primul său touchdown al sezonului, cu o pasă de 30 de yarzi de la Wilson, în meciul pierdut cu 27-24. În săptămâna 11 împotriva lui Pittsburgh Steelers, Kearse a înregistrat 4 recepții pentru 47 de metri și 2 eseuri, în victoria cu 39-30, pentru primul său meci cu mai multe eseuri din carieră. În Săptămâna 15, împotriva celor de la Cleveland Browns, a avut un record al carierei de 110 yarzi recepționate în victoria cu 30-13. Kearse a fost titular în toate cele 16 meciuri pentru prima dată în cariera sa și a terminat anul cu 685 de metri primiți și cinci eseuri, cel mai mare număr de eseuri din carieră.

În Turneul Diviziei împotriva lui Carolina Panthers, Kearse a avut 11 recepții pentru 110 metri și două eseuri, Seahawks pierzând cu scorul de 31-24.

Sezon 2016Edit

În sezonul 2016, Kearse a primit 41 de pase pentru 511 metri și un eseu. Seattle a câștigat NFC West și a ajuns în playoff. Singurul său touchdown a venit în săptămâna 16, împotriva celor de la Arizona Cardinals, în înfrângerea cu 34-31 din ajunul Crăciunului. Ei au învins Detroit Lions în Wild Card Round înainte de a cădea în fața viitoarei campioane NFC Atlanta Falcons în Divisional Round.

New York JetsEdit

Sezonul 2017Edit

La 1 septembrie 2017, Kearse, împreună cu o alegere din a doua rundă a draftului din 2018, au fost tranzacționați la New York Jets în schimbul defensive tackle-ului Sheldon Richardson.

Kearse cu Jets la 3 decembrie 2017

La 10 septembrie, în debutul sezonului, Kearse și-a făcut debutul la Jets, înregistrând șapte recepții pentru 59 de metri în înfrângerea cu 21-12 în fața lui Buffalo Bills. În săptămâna 2, împotriva celor de la Oakland Raiders, el a avut patru recepții pentru 64 de metri și primele sale două eseuri primite cu Jets, ambele de la quarterback-ul Josh McCown. Performanța sa împotriva celor de la Raiders a fost doar al doilea meci cu mai multe eseuri din cariera sa. În timpul săptămânii 12 împotriva celor de la Carolina Panthers, Kearse a avut 7 recepții pentru 105 yarzi primite și un eseu. El și colegul său, Robby Anderson, au avut amândoi peste 100 de yarzi la recepție în același meci, pierdut de Jets cu 35-27. În timpul săptămânii 13 împotriva celor de la Kansas City Chiefs, Kearse a avut o altă prestație remarcabilă, evidențiată de o intercepție spectaculoasă cu o singură mână lângă linia de demarcație laterală și o recepție de 51 de yarzi mai târziu în meci. El a terminat meciul cu 9 recepții și 157 de metri la recepție, Jets câștigând cu 38-31. În total, în sezonul 2017, el a terminat cu 65 de recepții pentru 810 yarzi la recepție și cinci eseuri la recepție.

Sezon 2018Editare

Kearse a început sezonul 2018 cu șapte recepții pentru 71 de yarzi în primele patru meciuri. În săptămâna 6, împotriva lui Indianapolis Colts, el a avut nouă recepții pentru un record al sezonului de 94 de metri. El a avut primul său touchdown de primire al sezonului în săptămâna 11 împotriva lui New England Patriots.

Detroit LionsEdit

La 6 iunie 2019, Kearse a semnat cu Detroit Lions. La 8 august 2019, Kearse a suferit o fractură la picior la începutul primului sfert în Săptămâna 1 din presezon împotriva lui New England Patriots. El a fost trecut pe lista jucătorilor accidentați la 10 august 2019.

Kearse și-a anunțat retragerea la 29 septembrie 2020.