Momente de top din finala NBA: Smith, Olajuwon salvează ziua în 1995

Indexul momentelor de top din finala NBA

Jocul: Finala din 1995, Meciul 1

Situația seriei: Houston Rockets și Orlando Magic sunt la egalitate, 0-0

Jocul: La trei puncte diferență, Mario Elie îi pasează lui Kenny Smith, care driblează de două ori până în partea de sus a fileului, îl păcălește pe Penny Hardaway și se apleacă spre stânga pentru a îngropa un coș de 3 puncte cu 1,6 secunde înainte de final pentru a egala meciul și a forța prelungirile.

Semnificația: Lovitura lui Smith a permis celor de la Houston Rockets să finalizeze o revenire de la o gaură de 20 de puncte în prima repriză și să ducă meciul memorabil în prelungiri. Este una dintre cele mai importante acțiuni din istoria NBA, care este uneori trecută cu vederea din cauza a ceea ce a precedat-o.

Nick Anderson de la Orlando Magic a mers la linia de fault de două ori în ultimele 10,6 secunde ale timpului regulamentar și a ratat patru aruncări libere consecutive, oricare dintre ele ar fi putut să consfințească victoria. Cu ușa lăsată deschisă, Smith a încununat seara carierei sale cu al șaptelea coș de 3 puncte al meciului, care a fost atunci un record al finalei.

„Clutch City” Rockets avea să livreze din nou în prelungiri, când rola cu degetul ratată de Clyde Drexler a fost înclinată din sticlă de Hakeem Olajuwon cu 0,3 secunde înainte de final pentru a le oferi celor de la Rockets o victorie cu 120-118. Aceasta a început marșul lui Houston spre o serie de 4-0 și al doilea campionat consecutiv. Olajuwon l-a surclasat complet pe un tânăr Shaquille O’Neal pentru a fi numit MVP al finalei pentru al doilea an consecutiv.