SLC2 Supercross Results and Coverage: Webb câștigă; Roczen se clatină

Runda a 12-a din Monster Energy Supercross Championship Series 2020 poate fi un punct de cotitură în serie, deoarece Eli Tomac și-a extins avansul față de Ken Roczen la 13 puncte cu cinci curse rămase. Deși Tomac nu a câștigat SLC2-campionul în exercițiu de Supercross, Cooper Webb, a avut onorurile-finalul P2 al lui Tomac a adăugat cinci puncte la avansul său. Roczen a câștigat Heat-ul său și a alergat puternic la începutul Main Event-ului, după un start lipsit de strălucire cu Tomac. Cu toate acestea, călătoria lui Roczen prin pluton s-a oprit la P5, și a terminat la 25 de secunde în spatele vicecampionului Tomac.

Procesul principal a avut un start neașteptat, cu Zach Osborne care a luat startul, urmărit de Webb și Justin Barcia. Roczen era P8 după un tur, cu Tomac chiar în spatele său. De acolo, Tomac a fost dispus să îl urmeze pe Roczen spre față. În turul 3, cei doi au trecut de Martín Dávalos și Justin Hill. După alte două tururi, Barcia și Dean Wilson au fost depășiți, plasându-i pe Roczen și Tomac în primii cinci, Roczen continuând să conducă.

Între timp, Osborne și-a păstrat avansul față de Webb, care a rămas constant între una și două secunde. Jason Anderson a trecut în P3 în turul 4, dar nu a fost o amenințare pentru Webb.

În turul 11 (din 27), Tomac a reușit să treacă de Roczen, depășindu-l pe Roczen în virajul de stânga de 180 de grade la ieșirea din whoops. La început, Roczen a avut un avantaj în secțiunea lungă de whoops. În cele din urmă, acesta a dispărut pe măsură ce whoops s-a deteriorat.

În timp ce Tomac îl urmărea pe Anderson, Roczen nu a mai venit. Două tururi mai târziu, Tomac l-a depășit pe Anderson în același loc în care l-a depășit pe Roczen. Buffer-ul lui Osborne față de Webb a scăzut la mai puțin de o secundă, cu Tomac apropiindu-se de perechea din frunte.

Osborne a reușit să își păstreze avansul până în turul 21, când Webb a făcut o mișcare în timp ce simțea presiunea lui Tomac din spate. Nevoit să renunțe la prima sa victorie la clasa 450SX, Osborne a rămas cu Webb, dar două tururi mai târziu a cedat P2 lui Tomac. Osborne a căzut rapid din ritm și nu a mai fost niciodată un factor. Acest lucru a pus la cale o confruntare între campionul în exercițiu și actualul lider al punctelor.

Așa cum s-a dovedit, lupta nu s-a materializat niciodată. Deși Tomac a fost aproape de Webb, nu a reușit niciodată să îi arate o roată lui Webb. În ultimul tur, o eroare într-o secțiune de ritm l-a costat pe Tomac orice oportunitate de a organiza un atac final asupra lui Webb, iar Webb a trecut linia de sosire cu aproape două secunde înaintea lui Tomac.

„A fost o noapte grozavă în general, dar a fost o cursă grea”, a declarat Webb. „Condițiile pistei au fost cu siguranță înșelătoare și a trebuit să ai răbdare acolo. Whoops-urile au fost dificile; pur și simplu m-am angajat la liniile mele de la început și a ieșit destul de bine. A fost o seară grozavă pentru a obține o victorie. Acestea nu sunt ușor de recâștigat, mai ales cu băieții de top aici în această seară, așa că vreau să le asimilez, dar mai avem cinci runde de parcurs.”

Anderson a terminat la distanță de P4, la 25 de secunde în spatele lui Webb, cu Roczen la două secunde de Anderson și la mai puțin de două secunde de Wilson. Wilson s-a menținut pe P6, terminând cu doar 0,4 secunde în fața lui Malcolm Stewart, care a câștigat pentru prima dată Heat mai devreme în această seară. După ce a rulat pe o poziție de podium în cele trei tururi de deschidere, Barcia și-a repetat locul P8 în SLC1. Justin Brayton și Justin Hill au completat top 10.

Cu un deficit de 13 puncte și cinci curse rămase de disputat, Roczen încă își controlează propriul destin. Dacă Roczen învinge, el este campion. Cu toate acestea, după ce a avut 3-5 în primele două curse de la Salt Lake City, o serie de cinci curse cu victorii va fi o sarcină dificilă. Based on the first two races, Webb is more of a threat to Roczen’s P2 in the standings than Roczen is likely to take the 2020 Monster Energy Supercross Championship away from Tomac.

However, keep an eye out on the weather. At the end of the SLC2 Main Event, the forecast for rain on Saturday is 80 percent, and there’s a 70 percent chance of rain at race time for SLC3 on Sunday. Temperatures will be in the 50s, a far cry from the 90-degree Main Event at SLC1. It’s not over.