Informace o průzkumníkovi

Jupiter-C

Charakteristika

Raketa Jupiter-C byla původně vyvinuta k testování ablativního návratového kuželu IRBM Jupiter, ačkoli její schopnosti vypouštět družice byly uznány již v době jejího návrhu.

Pravidlo se skládá z upravené balistické rakety Redstone zakončené třemi horními stupni na pevné palivo. Nádrž rakety Redstone byla prodloužena o osm stop, aby poskytla další pohonnou hmotu. Přístrojový prostor je také menší a lehčí než u Redstonu. Druhý a třetí stupeň jsou sdruženy ve „vaně“ na vrcholu vozidla, zatímco čtvrtý stupeň je na samotné vaně. Druhý stupeň je vnější prstenec jedenácti zmenšených raketových motorů Sergeant; třetí stupeň je shluk tří zmenšených raket Sergeant seskupených uvnitř. Ty jsou drženy na místě přepážkami a prstenci a jsou obklopeny válcovým vnějším pláštěm. Základní deska pláště spočívá na hřídeli s kuličkovými ložisky, která je namontována na přístrojové části prvního stupně. Dva elektromotory se ve vaně otáčejí rychlostí od 450 do 750 otáček za minutu, aby vyrovnaly nevyváženost tahu při zážehu sdružených motorů. Rychlost otáčení se mění pomocí programátoru tak, aby se během letu nespojovala s měnící se rezonanční frekvencí prvního stupně.

Vana horního stupně byla před startem roztočena. Během letu prvního stupně bylo vozidlo řízeno gyroskopickým autopilotem, který pomocí servopohonů ovládal jak vzduchové, tak tryskové lopatky prvního stupně. Po vertikálním startu z jednoduchého ocelového stolu bylo vozidlo naprogramováno tak, aby při vyhoření prvního stupně, ke kterému došlo 157 sekund po startu, letělo pod úhlem 40 stupňů od vodorovné roviny. Při vyhoření prvního stupně se odpálily výbušné šrouby a pružiny oddělily přístrojovou část od nádrže prvního stupně. Přístrojová sekce a rotující vana byly pomalu sklopeny do vodorovné polohy pomocí čtyř vzduchových trysek umístěných u základny přístrojové sekce. Když po zhruba 247 sekundách letu na volnoběh došlo k vrcholu vertikálního letu, radiový signál ze země zapálil jedenácti raketový svazek druhého stupně a oddělil vanu od přístrojové sekce. Třetí a čtvrtý stupeň byly postupně zažehnuty, aby vynesly družici a čtvrtý stupeň na oběžnou rychlost 18 000 mil za hodinu.

Při použití jako nosná raketa pro družice se Jupiter-C někdy označuje jako Juno-I.