Jak dlouhý je závod Daytona 500? Počet kol, etapy, vozy a další informace o „Velkém americkém závodě“

Když Kyle Busch v polovině listopadu loňského roku projel cílovou čárou na Homestead-Miami Speedway o 4,578 sekundy dříve než jezdec na druhém místě, pohyboval se ve vyprahlém vzduchu. Podruhé v kariéře vyhrál pohárovou sérii NASCAR a připojil se k Jimmiemu Johnsonovi jako jediný aktivní jezdec s několika mistrovskými tituly. A podle časopisu Forbes byl Busch loni nejlépe placeným jezdcem v NASCAR s výdělkem téměř 18 milionů dolarů.

Na středečním mediálním dni Daytona 500 byl Busch dotázán, kdo je nejlepším jezdcem v NASCAR. Jeho odpověď? „Díváte se na něj.“

Přes všechny Buschovy úspěchy se stále honí za jedním nepolapitelným titulem: Daytona 500. V minulé sezóně byl téměř tak blízko, jak jen mohl být. Ještě dvě kola před koncem držel vedení, ale nakonec skončil druhý za týmovým kolegou Dennym Hamlinem. Pokud se Busch v neděli po vítězství pokloní, řekne, že si tím „odškrtne poslední políčko“ v již tak slavné kariéře.

Další dějové linie zahrnují začátek poslední sezóny pro jednoho z nejlepších hráčů NASCAR všech dob. Čtyřiačtyřicetiletý Jimmie Johnson mimo sezónu oznámil, že sezóna 2020 bude jeho poslední. Johnson má na kontě sedm mistrovských titulů v Poháru NASCAR, což je nejvíce v historii tohoto sportu.

VÍCE:

Jak dlouhý je závod Daytona 500?

• Délka: 500 mil
  • Čas (přibližně): 3,5 hodiny

Závod Daytona 500 se skládá z 200 kol na trati dlouhé 2,5 míle. Podle jednoduché matematické rovnice by měl závod trvat 2,5 hodiny přímé jízdy, ale vzhledem k zastávkám v boxech, varováním a možným povětrnostním podmínkám se tato doba často mění. Pokud plánujete sledovat závod od začátku do konce, bylo by rozumné vyhradit si přibližně tři a půl hodiny.

Kolik kol se jede v závodě Daytona 500?

• Počet kol: 200

Název závodu Daytona 500 může klamat, protože ve skutečnosti se nejede 500 kol. Jezdci objedou trať 200krát, přičemž v každém kole ujedou 2,5 míle, než dosáhnou celkového počtu 500 mil.

VÍCE:

Jaké jsou etapy závodu Daytona 500?

NASCAR zavedl v roce 2017 úpravu formátu bodování. Body by se neudělovaly jen za to, jak jezdci dojeli. Byly zavedeny další „etapy“, které zaznamenávají body v několika kontrolních bodech v průběhu závodu.

Pro závod Daytona 500 v roce 2020 bude 10 nejlepších jezdců po 65. a 130. kole a také po skončení závodu také získávat body, které se sbírají pro postup do play-off.

Kde se jede závod Daytona 500?

• Místo konání: Daytona International Speedway v Daytoně na Floridě

Od roku 1982 je závod Daytona 500 oficiálním začátkem každé nové sezóny NASCAR. Koná se na okruhu Daytona International Speedway v Daytoně na Floridě a je považován za nejdůležitější a nejprestižnější závod v NASCAR.

„Velký americký závod“ nese v roce 2020 nejvyšší peněžitou odměnu v historii motoristického sportu – mezi 40 jezdců se rozdělí celkem 23,6 milionu dolarů. Je to poprvé od sezóny 2015, kdy NASCAR zveřejnila výši odměn, ale předpokládá se, že vítězové si v posledních letech odnesli více než 1,5 milionu dolarů.

Účast na závodě Daytona 500

NASCAR oznámila, že letošní závod bude již pátou sezónu po sobě vyprodaný. V neděli zaplní závodní dráhu Daytona International Speedway více než 100 000 fanoušků, přičemž funkci velkého maršála bude zastávat jako první prezident Donald Trump.