Vysvětleno:

Daniil Medveděv v neděli porazil Dominica Thiema 4:6, 7:6 (2), 6:4, zvedl nad hlavu trofej pro vítěze závěrečného turnaje roku a stal se pátým hráčem za posledních mnoho let, který tento turnaj vyhrál poprvé.

• Napsal Gaurav Bhatt, Redakce Explained Desk | New Delhi |
  • Aktualizováno: 24. listopadu 2020 14:47:48

Ruský tenista Daniil Medveděv drží trofej pro vítěze poté, co porazil Rakušana Dominica Thiema ve finále tenisového utkání ATP World Finals na tenisovém turnaji ATP World Finals v O2 areně v Londýně v neděli 22. listopadu 2020. (AP)

Další finále ATP Tour, další první vítěz. Daniil Medveděv v neděli porazil Dominica Thiema 4:6, 7:6 (2), 6:4 a zvedl nad hlavu trofej pro vítěze závěru roku, čímž se stal pátým hráčem za posledních mnoho let, který turnaj vyhrál poprvé.

Zatímco Andy Murray byl při svém vítězství v roce 2016 hotovým mužem, šampioni od té doby – Grigor Dimitrov, Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas a nyní Medveděv – nevyhnutelně vyvolali řeči o střídání stráží a naději na nový světový řád.

Tentokrát je humbuk dvojnásobný. Během skupinové fáze nejenže šampion Medveděv tento týden porazil Novaka Djokoviče a Rafaela Nadala, ale i druhého Thiema.

Výsledky však nepřišly zčistajasna. Medveděv vyhrál tři z posledních čtyř střetnutí s Djokovičem. A zatímco sobotní výhra nad Nadalem byla Rusova první, loni v Londýně Španěla přetlačil ve třech setech a ve finále US Open v pěti.

Také Thiem porazil Djokoviče třikrát z posledních čtyř zápasů. Všechna čtyři klání se protáhla do rozhodujících setů a jediná Rakušanova prohra přišla v lednu ve finále Australian Open. Proti Nadalovi má celkovou bilanci 6-9, přičemž v posledních dvou letech vyhrál na tvrdém povrchu v hale i pod širým nebem a také na antuce.

Je tedy opravdu překvapivé, že nejlepší psi mužské túry prohráli s hráči třetí a čtvrté stovky žebříčku? A co přesně vypovídá Medveděvův zisk titulu a Thiemovo druhé místo o budoucnosti tenisu?

Ruský tenista Daniil Medveděv gestikuluje do televizní kamery poté, co vyhrál mečbol proti Rakušanovi Dominicu Thiemovi během finálového zápasu dvouhry na tenisovém turnaji ATP World Finals. (AP)

Kam turnaj patří?“

Turnaj, který se hraje od roku 1970, prošel na konci roku několika revizemi; jmenovitě „Masters Grand Prix“, „ATP Tour World Championships“, „Tennis Masters Cup“, „World Tour Finals“ a nyní ATP Finals. Koncepce však zůstala do značné míry jednotná. Osm nejlepších hráčů se sejde v jakémsi finále sezóny a neporažený šampion si může přijít na 1 564 000 dolarů v prize money a 1 500 bodů do žebříčku.

Roger Federer říká, že kvůli Finále Tour poletí na Měsíc. Djokovič ho označuje za „nejnáročnější turnaj roku nebo sezóny“, protože „nás všechny nutí přejít do tohoto soutěžního módu hned od prvního bodu“. Navzdory vysokooktanovému tenisu a plejádě hvězd však turnaj není považován ani za pátý slam – toto označení je vyhrazeno Masters v Indian Wells – a z hlediska prestiže je obecně řazen mezi grandslamy a tituly Masters.

Thiemovy výhry nad Nadalem a Djokovičem, Medveděvova výhra nad Španělem byly vysoce konkurenčními střetnutími a sklidily pochvalu od poražených veteránů. Stále se však jednalo o zápasy na tři sety. Právě ve světě nejlepších pěti grandslamů touží mužský tenis po průlomových výsledcích.

Také špičkoví hráči v listopadu fyzicky, ne-li i psychicky, větrají. Výraznou nití vyprávění tento týden bylo, zda Nadal bude schopen vyhrát své první finále Tour. Čtyřiatřicetiletý tenista startoval na deseti finálových turnajích, přičemž v letech 2010 a 2013 skončil dvakrát na druhém místě. Šestkrát se však Nadal na turnaj kvalifikoval, ale po vyčerpávajícím celoročním úsilí odstoupil.

Kolový formát a skutečnost, že hráč může odejít s titulem i přes brzkou prohru, také oddělují tuto událost od sázek typu „udělej, nebo zemřeš“ na jiných akcích.

Vysvětleno | Proč chce Djokovič na grandslamech jen tři sety?

Korunovace, znamení věcí příštích… nebo jen další titul?

Federer a Djokovič využili většinu svých titulů z konce roku jako prostředek ke zdůraznění dominance. Federer získal svých šest titulů na Tour Finals v letech 2003 až 2011, tedy na vrcholu své síly. Djokovičova jízda v letech 2012 až 2015 dodala na váze jeho kandidatuře na titul GOAT. Jejich první výhry však byly prodlouženou korunovací. Djokovič vyhrál svůj první grandslam v roce 2008 na Australian Open a finálovým triumfem v témže roce dokázal, že není žádným zázrakem na jeden úder. Podobně Federer v roce 2003 získal svůj první grandslamový titul ve Wimbledonu a finálový turnaj.

„Kvalifikace na Tennis Masters Cup (v tom roce) byla obrovská věc,“ řekl Federer pro webové stránky ATP. „Otevřelo mi to víru, že mohu porážet nejlepší hráče od základní čáry. Rok 2003 byl pro mě v té době skutečně přelomovým turnajem.“

„Nevím, jestli mám potenciál se zlepšovat, ale budu spokojený, pokud si udržím tuto úroveň,“ řekl Federer už dříve novinářům. 📣 Express Explained je nyní na Telegramu

Srovnejte to s posledními pěti vítězi. Murray byl už trojnásobným grandslamovým šampionem, když v roce 2016 získal titul na závěr roku. Následující rok se jeho boje se zraněními zhoršily a od té doby Brit žádný major nevyhrál. Dimitrov, Zverev a Tsitsipas zatím své triumfy úspěchem na Majoru nepodpořili. Což ovšem Medveděvovo vítězství nijak nediskredituje.
Čtyřiadvacetiletý tenista je rázná povaha, která se nebojí znepřátelit si soupeře i diváky nebo měnit herní plány. Tváří v tvář špičkovému baselineři Thiemovi v neděli Medveděv narušil soupeřovu plynulost a zkracoval body. Thiem mezitím prorazil už letošním titulem na US Open a vypadá to, že na něj v příštích letech naváže.

Jejich účast ve finále Tour jim možná dodá dynamiku a víru v sebe sama, ale jen stěží může být měřítkem kvality.

Nepřehlédněte z Vysvětleno | Barack Obama a basketbal: V jeho životě a v jeho knize

📣 The Indian Express je nyní na Telegramu. Kliknutím sem se připojíte k našemu kanálu (@indianexpress) a budete mít přehled o nejnovějších titulcích

Všechny nejnovější zprávy z Explained, download Indian Express App.

• The Indian Express website has been rated GREEN for its credibility and trustworthiness by Newsguard, a global service that rates news sources for their journalistic standards.